kronika.jpg

2006 - kronika MOA



Informacje o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszym Obserwatorium, lub są związane z naszą placówką. Klikając na łącze można obejrzeć więcej materiałów o prezentowanych wydarzeniach.



Zamkowe Spotkania z Astronomią.
Piętnastego grudnia odbyło się kolejne Zamkowe Spotkanie z Astronomią.
Fotoreportaż
Udana wycieczka do Planetarium Śląskiego.
W sobotę, 9 grudnia, niewielka liczba uczniów z kółek astronomicznych przy MOA pod opieką G. Sęka udała się do Chorzowa, aby odwiedzić Planetarium Śląskie.
Fotoreportaż
Obserwacje teleskopem LCOGT
1 grudnia w ramach programu EU-HOU młodzieży w Sninie uczestniczyła w sesji obserwacyjnej na zdalnie sterownym teleskopie.
Fotoreportaż
Kolos 2006
W dniach 30 listopada do 2 grudnia odbyła się konferencja astronomiczna poświęcona obserwacjom gwiazd zmiennych. Uczestniczyła w niej delegacja Młodzieżowego Obserwatorium.
Fotoreportaż
Ekspedycja obserwacyjna
Wdniach 18-19 listopada 2006 r. uczniowie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego uczestniczyli w ekspedycji obserwacyjnej "LEONIDY 2006"
Fotoreportaż
Wyjazd na Słowację
W dniach 20-22 października 2006 r. (piątek-niedziela) uczniowie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego pod opieką nauczycieli i Dyrektora MOA odwiedzili miejscowość Presov na Słowacji.
Fotoreportaż
Dzieciaki na Księżycu
Grup adzieci z kółek astronomicznych pod opieką nauczycieli J. Jagły i G. Sęka odwiedziła portugalską wystawę "Dzieciaki na Księżycu", która była eksponowana
w łódzkiej Manufakturze.

Fotoreportaż
Jak przezwyciężyć czas
Czwartą już edycję Zamkowych Spotkań z Astronomią rozpoczęliśmy mocnym akcentem. Wykład "Jak przezwyciężyć czas" wygłosił ks. prof. Michał Heller.
Notka
Jarmark Fizyczny
We czwartek, 28 września grupa uczniów MOA wzięła udział w wykładzie prof.
H. Wilczyńskiego „Promienienie kosmiczne – posłańcy z głębi Wszechświata”. 

Notka
Uczestniczyliśmy w X Festiwalu Nauki wWarszawie
W niedzielę 24 września w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika
w Warszawie w ramach X Festiwalu Nauki odbył się cykl wykładów na tematy astronomiczne. 

Fotoreportaż
Młodzież z MOA prezentowała w Krakowie projekt EuHou
W sobotę, 23września grupa uczniów MOA: Marta Kotarba, Paulina Sowicka, Katarzyna Świętek, Andrzej Dziedzic, Wojciech Jakubas, Dawid Knara, Bartosz Kuler
i Łukasz Sęk prezentowali na Placu Wolnica w Krakowie działanie teleskopu FTN.

Notka
Warsztaty Eu-Hou
Wdniach  21-24 września odbyły sie warsztaty programu Eu-Hou w których uczestniczyli nauczyciele MOA.
Fotoreportaż
Łąki Nowohuckie 
W sobotę 16 i w niedzielę 17 września nauczyciele i młodzież z MOA prowadzili przy pomocy przenośnych lunet pokazy tarczy Słońca oraz krajobrazu, rozciągającego się z nowohuckiej skarpy.
Fotoreportaż
Księżyc w Plejadach 
We wtorek, 12 września  grupa obserwatorów z MOA, w składzie Aleksandra Gumuła, Marta Kotarba i Grzegorz Sęk, śledziła przy pomocy lornetek Plejady  chowające się za tarczę Księżyca.
Notka
Wszechświat w Tarnowie
W poniedziałek, 11 września 2006 roku delegacja MOA uczestniczyła w obchodach  siedemdziesiątych urodzin księdza profesora Michała Hellera.
Relacja
Częściowe zaćmienie Księżyca
We czwartek 7 września grupa młodzieży z MOA pod opieką nauczycieli G. Sęka
i D. Pasternaka wybrała się na Kopiec Grunwaldzki aby obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. W obserwacjach uczestniczyła też grupa młodzieży
z II LO w Bochni pod opieką K. Mirochny. 
 

Relacja
Letni obóz obserwacyjny Perseidy2006
31 lipca grupa zapaleńców astronomicznych zebrała się z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym, aby zintegrować się oraz spakować sprzęt optyczny potrzebny przy obserwacjach. Bladym świtem następnego dnia wyruszyliśmy w długą i pełną niebezpieczeństw podróż...
Relacja
Obóz astronomiczny "Premienne hviezdy 2006"
W dniach od 17 do 25 sierpnia 2006 roku obserwatorium astronomiczne na Kolonicy zorganizowalo obóz obserwacyjny(...)
Relacja
Niepełnosprawni w MOA
Wieczorem, 26 lipca, niepołomickie Obserwatorium gościło grupę kilkudziesięciu osób niepełnosprawnych ruchowo. Po prelekcji nt. wypraw zaćmieniowych MOA, goście z zaciekawieniem obejrzeli filmy, przedstawiające podróż na orbitę (...).
Notka
Stacja astronomiczna na Lubomirze - wmurowanie aktu erekcyjnego
W dniach 14-17 lipca 2006 r. w Węglówce (gm. Wiśniowa) odbyła się konferencja astronomiczna "Stacja astronomiczna na Lubomirze w 70-lecie odkrycia komety Lisa".
Sprawozdanie, Relacja telewizyjna TVP3
Odwiedziny gości z Libiąża i Pszczyny
W niedzielę, 18 czerwca, MOA odwiedziły grupy miłośników z kół astronomicznych "Deneb" z Libiąża i „Altair” z Pszczyny. Celem wizyty było wspólne wzięcie udziału w sesjach obserwacyjnych teleskopu LCOGT na Hawajach.
Relacja
Warsztaty LCOGT w Preszowie
14 i 15 czerwca 2006 r. delegacja MOA gościła w Preszowie na Słowacji, korzystaj±c z zaproszenia astronomów z tamtejszego Planetarium. Celem wizyty było pokazanie nauczycielom i miłośnikom astronomii możliwości programu EU-HOU.
Fotoreportaż
Dzień czerwonego nosa - familiada
10 czerwca niepołomickie Obserwatorium zorganizowało teleskopowe pokazy tarczy Słońca podczas tradycyjnej familiady w Zielonym Jarze.
Foto
Zjawiska fizyczne wokół nas - konkurs fizyczno-fotograficzny
Uczniowie niepołomickiego MOA wzięli udział w konkursie fizyczno-fotograficznym zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Wieluniu. Zaprezentowane przez MOA zdjęcia zajęły II miejsce w kategorii "Zjawiska".
Galeria
Prezentacja na temat programu EU-HOU
W środę 7 czerwca 2006 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się konferencja z fizyki i astronomii, połączona z rozdaniem nagród III powiatowego Konkursu z fizyki i astronomii "Fizyka wokół nas". W jej trakcie mgr Grzegorz Sęk z MOA przedstawił prezentację na temat EU-HOU.
Wojewódzki Konkurs Astronomiczno-Astronautyczny szkół gimnazjalnych
W dniu 6 czerwca 2006 roku odbył się finał drugiego Wojewódzkiego konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla szkół gimnazjalnych województwa małopolskiego.
Więcej
XV Dni Niepołomic
W dniach 2-4 czerwca 2006 r. odbyły się  jubileuszowe XV Dni Niepołomic. Z tej okazji Obserwatorium przygotowało wystawę na której zaprezentowano fotografie z wypraw na zaćmienie Słońca do Turcji i Hiszpanii.
Dni Niepołomic
Zegary słoneczne
2 czerwca 2006 r. odbyło się kolejne Zamkowe Spotkanie z Astronomią. Prelekcję pt. "Zegary słoneczne", wygłosił astronom z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie mgr Rafał Zaczkowski.
Zegary słoneczne
Warsztaty LCOGT w Niepołomicach
W sobotę i niedzielę (27 i 28 maja) gościliśmy w Niepołomicach trójkę młodych astronomów z Preszowa na Słowacji.  Byli to Jan Ondrusz, Roman Sankvalier i Michal Vadila.
Warsztaty
Turcja 2006 - Zamkowe Spotkania z Astronomią
21 kwietnia na niepołomickim zamku odbyło się kolejne spotkanie z astronomią. Tematem była relacja z ósmej wyprawy na całkowite zaćmienie Słońca - tym razem do Turcji.
Relacja i fotoreportaż ze spotkania
Obserwacje Słońca
Prezentujemy pierwsze obserwacje Słońca wykonane przez Jakuba Malacę (11 l.), uczestnika zajęć koła astronomicznego w niepołomickim Obserwatorium. Celem obserwacji (wykonanych teleskopem Meniskas 180/1800) było określenie liczby Wolfa. Kuba ma też swoją stronę internetową.

Księżyc
7 stycznia 2006 r. członkowie kółka astrofotograficznego: Marta Kotarba, Paulina Sowicka, Arkadiusz Kotarba, Bartosz Kuler (pod opieką Łukasza Maślańca) wykonali mozaikę zdjęć Księżyca (teleskop Meniscas 180/1800, kamera ToUcam Pro 840k, sumowanie 52 najlepszych klatek). 
XIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
8 stycznia 2006 r. odbył się XIV Finał WOŚP. W Niepołomicach Orkiestrowe imprezy odbyły się na Zamku Królewskim. Jednym z uczestników XIV Finału było MOA. Na zamkowym dziedzińcu zorganizowano pokazy nieba.
Relacja tutaj
Obserwacje Saturna
17 stycznia 2006 r. członkowie kółka astrofotograficznego: Natalia Nowak, Klaudia Konofalska, Dawid Gołąb, Maksymilian Chuchmacz i Damian Maj (pod opieką Łukasza Maślańca), wykonali zdjęcia Saturna (teleskop Meniscas 180/1800, Barlow 2x, kamera ToUcam Pro 840k). Prezentowane zdjęcia są złożeniem 200 klatek.
"Teleskopy kratownicowe" - ZSzA
20 stycznia 2006 r. odbyło się Zamkowe Spotkanie z Astronomią pt. "Teleskopy kratownicowe. Duże apertury dla miłośników astronomii". Prezentację przedstawił Mirosław Dymek.
Relacja tutaj

Warsztaty programu "Faulkes Telescopes" w British Council
Delegacja Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego: Marta Kotarba, Łukasz Sęk i mgr Grzegorz Sęk, uczestniczyła w warsztatach programu Faulkes Telescopes, które odbyły się 
1 i 2 lutego 2006 r. w siedzibie British Council w Warszawie.
Relacja Polskiej Agencji Prasowej

Spotkanie z Księżniczką Anną
W dniu 2 lutego 2006 r., w trakcie spotkania na temat wykorzystania teleskopów Faulkesa w praktyce szkolnej, uczestnicy warsztatów zostali zaszczyceni trwającą 40 minut wizytą Jej Królewskiej Mości Księżniczki Anny.

Relacja tutaj

Wspaniałe pustkowie. Spacer po Księżycu 3D
W dniu 21 lutego 2006 r. w kinie IMAX odbyła się premiera trójwymiarowego filmu o historii eksploracji Księżyca. Premierze towarzyszyła zorganizowana przez MOA wystawa fotografii
i prezentacja multimedialna o tematyce astronomicznej.
Relacja z premiery

Obserwacje komety 73P/Schwassmann-Wachmann
23 lutego, podczas zdalnej sesji obserwacyjnej w Ironwood North Observatory w Arizonie, grupa młodzieży uczestnicząca w zajęciach "Zima w mieście 2006", pod opieką Łukasza Maślańca, wykonała prezentowane zdjęcie komety. Jasność komety 15,9 mag, odległość od Ziemi 0,8 AU,
czas naświetlania zdjęcia 60 s.
Faulkes Telescope w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni
Kolejną sescję w programie Faulkes telescope zaplanowano na 1 marca 2006 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. W sesji wzięła udział młodzież z klasy 2c o profilu geograficzno-historycznym, 1b - językowym i 1f - turystycznym.
Relacja
Wojewódzki Konkurs Astronomiczno-Astronautyczny
9 marca 2006 r. odbyło się XXII "Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne", w trakcie którego rozstrzygnięto "Wojewódzki konkurs na referat z zakresu astronomii i astronautyki".
Wyniki, Fotoreportaż, Komunikat Jury, Regulamin
Faulkes Telescope w Liceum Salezjańskim w Krakowie
9 marca, w trakcie Wojewódzkiego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego, odbył się pokaz obserwacji zdalnie sterowanym (przez Internet) teleskopem Faulkesa położonym na Hawajach. Z powodu złej pogody teleskop był zamknięty - sesja polegała na użyciu symulatora.
25 rocznica śmierci Kazimierza Kordylewskiego
11 marca 2006 r. minęła 25 rocznica śmierci patrona Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach - Kazimierza Kordylewskiego. Dla uczczenia tej rocznicy delegacja młodzieży wraz z dyrektorem MOA złożyła wieniec na grobie krakowskiego astronoma.
XXII Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne
W dniach 16-18 marca 2006 r. odbyła się XXII OMSA w Grudziądzu. Swoje referaty zaprezentowali m.in. Łukasz Sęk, Ariel Mucha i Paulina Sowicka, zwycięzcy konkursu wojewódzkiego. Uczestnikom kibicowała Marta Kotarba...
Informacja
Czas i przestrzeń w olimpiadach astronomicznych - ZSzA
24 marca 2006 r. odbyło się kolejne Zamkowe Spotkanie z Astronomią. Prelekcję pt. "Czas i przestrzeń w olimpiadach astronomicznych", wygłosił wieloletni dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie dr Henryk Chrupała.
Fotoreportaż
Pokazy zaćmienia 29 marca 2006 r. w Niepołomicach
Przed południem w budynku Obserwatorium zgromadzili się chętni do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca.  Niestety z powodu niepogody (zachmurzenie i ciągłe opady deszczu) nasze teleskopy i lunety pozostały w futerałach.
Relacja z obserwacji internetowych
Meteorologiczno-astronomiczna Wyprawa Zaćmieniowa - Turcja 2006
Relacja z wyprawy zaćmieniowej TAKSÓWKĄ DO TURCJI, zorganizowanej przez MOA i IMGW, wspieranej przez Pana Arkadiusza Wieczorka z korporacji Wawa-Taxi. Celem wyprawy była wielopoziomowa obserwacja zjawiska...
Sprawozdanie
Pętla Czasu - Turcja 2006
"(...) zdarzyło się w szóstym roku ich wrogich zmagań, że podczas walki dzień nagle ustąpił przed nocą. Tę przemianę dnia przepowiedział był Jończykom Tales z Miletu, a jako termin ustalił ten właśnie rok."
Relacja z wyprawy




Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach