Kronika

Teleskopy kratownicowe



   20 stycznia 2006 r. odbyło się kolejne Zamkowe Spotkanie z Astronomią pt. "Teleskopy kratownicowe. Duże apertury dla miłośników astronomii". Prelekcję przedstawił Mirosław Dymek.

   Prawie każdy miłośnik astronomii marzy o jak największym teleskopie. Duża średnica pozwala na obserwację tysięcy obiektów mgławicowych i gromad gwiazd. Jasne obiekty ujawniają wiele detali, a planety, dzięki dużej rozdzielczości, prezentują niezapomniane widoki. Dlatego na zlotach astronomicznych duże teleskopy zawsze przyciągają chętnych do obserwacji. Niestety, duży teleskop ma poważną wadę - są nią wymiary. Powyżej pewnej granicznej apertury, tradycyjny teleskop staje się zbyt ciężki i nieporęczny - wymaga potężnego montażu, dużego samochodu do transportu i kilku osób do pomocy przy składaniu i rozkładaniu. Istnieje jednak tania i skuteczna metoda poradzenia sobie z tą niedogodnością. Jest nią kratownicowa konstrukcja teleskopu. Dzięki niej teleskopy o dużych aperturach trafiły wreszcie w ręce miłośników astronomii... Podczas prezentacji przedstawiono główne cechy teleskopów kratownicowych na przykładzie teleskopu Taurus 380.
  
   Podczas prelekcji przedstawiono także "platformę równikową" - tani i skuteczny napęd do dużych teleskopów. Od dawna miłośnicy astronomii stawali przed wyborem: mały teleskop na montażu paralaktycznym czy duży na dobsonie. Mimo zalet większej średnicy wiele osób rezygnowało z dużych teleskopów ze względu na brak prowadzenia. Montaż z prowadzeniem do dużego teleskopu to ogromny koszt i cieżar. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się za sprawą platformy równikowej. To małe, lekkie i niedrogie urządzenie zapewnia wygodne i precyzyjne prowadzenie dla dużych teleskopów. Podczas prezentacji przedstawiona zostanie zasada działania platformy paralaktycznej i przydatne informacje dotyczące jej samodzielnej budowy. Jeżeli pogoda pozwoli, po prezentacji odbędzie się pokaz nieba teleskopem napędzanym przy użyciu platformy.

   Niżej fotoreportaż ze spotkania.





Opracowanie tekstu: M. Dymek, A. Krupiński
Strona WWW: A. Krupiński



Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach