kronika.jpg

2004 - kronika MOA



Informacje o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszym Obserwatorium, lub są związane z naszą placówką. Klikając na łącze można obejrzeć więcej materiałów o prezentowanych wydarzeniach.



Wycieczka do Łodzi
W dniach 10-11 stycznia 2004 r. odbyła się wycieczka do Planetarium i OA im. Ary Sternfelda  Nauki w Krakowie. Celem było zapoznanie wychowanków i kadry MOA z pracą placówek o podobnym profilu działalności.
Sprawozdanie
"Obserwacje astronomiczne za kołem polarnym?" - ZSzA
11 lutego 2004 r. w niepołomickim Zamku odbyło się kolejne z zamkowych spotkań z astronomią. Dr hab. Stanisław Zoła z OA UJ opowiedział o swoich obserwacjach  wykonanych w norweskim obserwatorium w Skibotn.
Relacja
Raport z obserwacji komety C/2002 T7 Linear
20 lutego 2004 r. Łukasz Czuma wykonał pierwsze zdjęcia komety C/2002 T7 Linear. Do wykonania zdjęć wykorzystano teleskop Meniskas 180/1800.

Wernisaż wystawy "Ziemia i niebo"
26 lutego 2004 r. odbył się wernisaż wystawy "Ziemia i niebo". Autorami zdjęć są Mieczysław Janusz Jagła i Tymon Kretschmer. Spotkanie zagaił Prezes PTMA, dr Henryk Brancewicz.
Fotoreportaż
XI Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego
W dniach 27-29 lutego 2004 r. w Krakowie odbył się Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego. Niepołomickie Obserwatorium reprezentowali dyrektor Mieczysław Janusz Jagła i Mieczysław Hankus.
Fotoreportaż
"Apache Point - małe obserwatorium, wielkie odkrycia" - ZSzA
17 marca 2004 r. odbyło się kolejne Zamkowe Spotkanie z Astronomią. Prelegentem był mgr Tymon Krestchmer z MOA, który opowiedział o swoim pobycie w Apache Point Observatory w Nowym Meksyku w USA.
Sprawozdanie
Raport z obserwacji słońc pobocznych i łuku stycznego
18 marca tuż przed zachodem słońca, Łukasz Czuma, Dominik Pasternak i Grzegorz Sęk dokonali obserwacji słońc pobocznych i łuku okołozenitalnego. W Niepołomicach widoczne było jedno słońce poboczne, a w Michałowicach dwa słońca i łuk styczny.
Raport
XX Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu
W dniach 24-26 marca 2004 r. odbyło się XX Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu. Tradycyjnie uczestniczyli w nim wychowankowie MOA, prezentując w tym roku dwa referaty.
Relacja z Seminarium
Raport z obserwacji złączenia Wenus i Plejad
Wieczorem 3 kwietnia obserwatorzy z MOA wyruszyli na obserwacje do Puszczy Niepołomickiej. Celem była obserwacja złączenia Wenus z Plejadami. Ekspedycja do nieodległej puszczy dostarczyła wielu wrażeń.
Raport
"Którędy do sukcesu?" - ZSzA
21 kwietnia 2004 r. odbyło się Spotkanie z Astronomią, podczas którego Krzysztof Tora, Michał Potępa i Magdalena Chmura - laureaci XXX Ogólnopolskiego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu, opowiedzieli o swojej drodze do sukcesu.
Relacja ze spotkania
Posadowienie lunety i nadanie jej imienia Eugeniusza Rybki
W środowy wieczór 21 kwietnia 2004 r. odbyła się w MOA uroczystość posadowienia odnowionej lunety otrzymanej w darze od OA UJ. Pani Wiceburmistrz Niepołomic Danuta Wieczorek odczytała treść aktu erekcyjnego. (...)
Relacja
Konkurs astronomiczny w niepołomickim gimnazjum
22 kwietnia 2004 r. w niepołomickim gimnazjum odbył się pisemny konkurs wiedzy astronomicznej zainicjowany przez nauczyciela fizyki, Pana mgr. Tomasza Palińskiego. Obserwatorium współorganizowało tę imprezę edukacyjną.
Notka
Raport z obserwacji zaćmienia Księżyca
4 maja wieczorem zapaleni obserwatorzy zebrali się w MOA gotowi do podziwiania zaćmionego Księżyca. Pomimo niesprzyjającej prognozy wszyscy mieli nadzieję, że uda się zaobserwować zjawisko.
Raport
Wyprawa do Preszowa i Humennego
W ramach astronomicznego rekonesansu w dniach 8-9 maja 2004 r. Krakowski Oddział PTMA i Obserwatorium w Niepołomicach wspólnie zorganizowali wyjazd 17. osobowej grupy młodzieży i kadry nauczycielskiej na Słowację.
Fotoreportaż
Raport z obserwacji komety C/2001 Q4
14 maja 2004 r. obserwatorzy z MOA, w poszukiwaniu dogodnego miejsca do obserwacji komety, udali się na wzgórze nad zamkiem i zaporą w Dobczycach. Miejsce to dysponujące doskonałym dojazdem wydawało się obiecujące...
Raport
V Festiwal Nauki w Krakowie
15 maja 2004 r. grupa uczniów, uczestników kółek astronomicznych MOA, wzięła udział w V Festiwalu Nauki w Krakowie. Młodzież zwiedziła m.in. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Forcie Skała. (...)
Krótka relacja
"Czy jesteśmy dziećmi gwiazd?" - ZSzA
19 maja 2004 r. odbyło się Spotkanie z Astronomią. Odpowiedzi na tytułowe pytanie  odpowiedzi udzielił prof. dr hab. Marek Urbanik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Sprawozdanie
"Wielkoskalowa struktura Wszechświata" - ZSzA
29 maja 2004 r. odbyło się kolejne Zamkowe Spotkanie z Astronomią. Prelekcję nt.  największych struktur Wszechświata wygłosił prof. dr hab. Piotr Flin z Akademii Świętokrzyskiej.
Krótka relacja
Wernisaż wystawy fotografii Dominika Pasternaka
1 czerwca 2004 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay odbył się wernisaż wystawy fotografii Dominika Pasternaka, nauczyciela MOA. Wystawa nosi tytuł "Astrofotografia".
Fotoreportaż
Raport z obserwacji przejścia Wenus przed tarczą Słońca
8 czerwca 2004 r. obserwować można było rzadkie zjawisko przejścia Wenus przed tarczą Słońca. Następny przejście (tzw. tranzyt) widoczne w Polsce od początku do końca zjawiska nastąpi za 243 lata.
Raport
Wycieczka do Gdańska
Weekend 18/20 czerwca 2004 r. grupa młodzieży z MOA spędzila na wycieczce do Gdańska. Wyprawa stanowiła realizację nagrody, jaką otrzymało Obserwatorium za wykonanie akcji "Zima w mieście" w 2003 r.
Krótka relacja
Zjazd Dyrektorów
29 czerwca 2004 r. niepołomickie Obserwatorium gościło Dyrektorów Placówek Wychowania Pozaszkolnego. Kadra MOA zaprezentowała osiągnięcia edukacyjne Obserwatorium. (...)
Relacja
Perseidy 2004
W sierpniu odbył się Letni Obóz Obserwacyjny "Perseidy 2004". Uczestniczyła w nim duża grupa młodzieży skupionej wokół Obserwatorium. Obóz odbył się na Mazurach i oprócz zajęć astronomicznych obfitował w wiele innych zajęć i zabaw.
Fotoreportaż
Lato w mieście 2004
Przedstawiamy krótką fotorelację z wakacyjnej działalności MOA. Zapraszaliśmy na obserwacje Słońca, do zabawy w pracowni komputerowej i na wycieczki po Puszczy Niepołomickiej. Gościliśmy też wiele grup kolonijnych.
Fotoreportaż

Wycieczka do Obserwatorium AP na Suhorze
Poranek 25 września 2004 r. przywitał nas mgłą i temperaturą 7 st. C. Mimo złych prognoz wsiedliśmy do autobusu odjeżdżającego do Koninek. Stamtąd mieliśmy dotrzeć na jeden ze szczytów Gorczańskiego Parku Narodowego - Suhorę...
Relacja z wycieczki

40-lecie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach
9-10 października 2004 r. MOA obchodziło jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Z tej okazji Obserwatorium nadano imię Kazimierza Kordylewskiego. Upamiętniono także pamięć Zdzisława Słowika i Edwarda Szeligiewicza...
Relacja tutaj




Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach