Kronika

XX Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu



"Złoto" i "srebro" dla Obserwatorium!!!

   W dniach 24 - 26 marca 2003 roku odbyło się w Grudziądzu XX Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne. MOA już po raz kolejny w nim uczestniczyło, prezentując w tym roku dwa referaty przygotowane przez uczestników zajęć astronomicznych.

Grudziądzkie Seminarium podzielone zostało na trzy sesje, porządkujące tematykę referatów. Dotyczyły one obserwacji nieba, Układu Słonecznego oraz astronautyki i Wszechświata.

Pierwszą sesję rozpoczęła prezentacja zatytułowana "Różnicowa rotacja Słońca" wygłoszona przez Krzysztofa Torę z Małopolski. Następnie Radosław Poleski mówił o swoich obserwacja Słońca, w wyniku których wyznaczał liczby Wolfa. Kolejni referenci ciekawie opisywali wyniki swoich obserwacji; na szczególną uwagę zasługiwała praca dotycząca obserwacji roju Perseidów. Kamil Szewc odbierał odległe stacje radiowe na falach ultrakrótkich, ponieważ sygnały były odbijane na śladach meteorów. Pierwszą sesję zamknął Michał Potępa, przedstawiając wyniki swoich prac nad budową radioteleskopu w Niepołomicach.

Czwartkowa sesja popołudniowa została poświęcona Układowi Słonecznemu. Spośród zaprezentowanych prac wybijał się referat Grzegorza Sitka o oryginalnej metodzie fotograficznej obserwacji zakryć planetoidalnych.

Podczas piątkowej części Seminarium omawiano sprawy dotyczące budowy i ewolucji Wszechświata oraz problemy astronautyki. Zapadł mi w pamięć referat Macieja Hermanowicza, który zrelacjonował swój pobyt w USA. W trakcie tego pobytu brał udział w opracowywaniu zdjęć pochodzących z misji Mars Exploler Rover.

W sobotę rano odbyła się oficjalna uroczystość ogłoszenia wyników Seminarium. Przewodniczący dr Kazimierz Schilling odczytywał nazwiska laureatów począwszy od miejsca XIII. W miarę jak kolejni wyczytywani odbierali nagrody i dyplomy, odczuwaliśmy narastający niepokój... wreszcie usłyszeliśmy ostateczny wynik. Dwa pierwsze miejsca dla reprezentantów województwa małopolskiego. Z wielką satysfakcją podeszliśmy po odbiór nagród: ja otrzymałem teleskop Newtona 120/900 firmy Uniwersał, a Michał sporą lornetkę.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono w całej Polsce około 750 prac (w tym 220 w Małopolsce), z czego w Grudziądzu przedstawiono 28 referatów. Jurorzy byli wymagający i prawie po każdym referacie zadawali pytania. Również uczestnicy Seminarium korzystali z prawa do zadawania pytań, co dobrze świadczy o ich zainteresowaniu.

Trzyosobowa reprezentacja Małopolski wróciła bez przeszkód do Krakowa, towarzyszyła nam nauczycielka z XII LO w Krakowie mgr Joanna Glenc.

Zakwaterowani byliśmy Bursie przy szkole która organizowała Seminarium. Warunki były przyzwoite, a jedzenie jak to w stołówce szkolnej.


Referuje Krzysiek

 


Szczęśliwy zwycięzca


Referuje Michał


Krzysztof, Magda i Michał zwiedzili po drodze Malbork



Opracowanie tekstu: K. Tora
Foto: J. Glenc
Strona WWW: D. Pasternak



Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach