Kronika

Konkurs na referat
z zakresu astronomii  i astronautyki



   

    Kuratorium Oświaty w Krakowie, Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach jak zorganizowały w roku szkolnym 2008/2009 konkurs na referat z zakresu astronomii  i astronautyki  dla uczniów szkół średnich (ponadgimnazjalnych) województwa małopolskiego oraz zorganizowały Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno - Astronautyczne dla uczestników konkursu.

    We wtorek, 10 marca o godzinie 11 w szacownych murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie rozpoczęło się kolejne Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne, stanowiące finał wojewódzki konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki. Do auli przybyło ponad 120 osób, uczniów wraz z nauczycielami, w ich obecności otwarcia Seminarium dokonał dyrektor I LO, mgr Aleksander Palczewski. Następnie dyrektor MOA, mgr Mieczysław Janusz Jagła, przedstawił jurorów z drem H. Brancewiczem na czele, oraz gości, w tym panie starsze wizytatorki Małopolskiego Kuratorium Oświaty, mgr Elżbietę Pieszczyńską-Włosińską i mgr Elżbietę Obal-Dyrek. Po krótkim wstępie Przewodniczącego Jury przystąpiono do wygłaszania sześciu referatów, co odbyło się w następującej kolejności:

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

Tytuł referatu

1.

Mirosław Kołodziej

Technikum Informatyczne w Niepołomicach

Możliwości zrobotyzowanych teleskopów a oczekiwania szkolne – projekt Microobservatory

2.

Mateusz Bała

V LO w Krakowie

„Posłańcy gwiazd” – moje obserwacje komet

3.

Anna Roman

I LO w Gorlicach

Zaćmienie Księżyca

4.

Arkadiusz Kotarba

I LO w Krakowie

Fotograficzne obserwacje meteorów

5.

Mateusz Matrejek

I LO w Bochni

Jak dalekie i mocne jest Słońce?

6.

Julian Maciaszek

I LO w Zakopanem

Analiza spektralna widma gwiezdnego

    W trakcie krótkiej przerwy pomiędzy dwoma blokami referatów uczestnicy Seminarium mieli możliwość zwiedzenia wystawki fotograficznej prezentującej działalność MOA, a nauczyciele otrzymali materiały przygotowane przez G. Sęka, dotyczące konkursu oraz ogólnych zagadnień związanych ze szkolną astronomią. Po sesji referatowej zamiejscowi goście Seminarium zostali zaproszeni na posiłek, a Jury w tym czasie przeprowadziło naradę w wyniku której ustalono kolejność miejsc, zajętych przez referentów. Po powrocie uczestników na salę wręczono dyplomy za udział dla szkół oraz upominki dla wyróżnionych uczestników, po czym ogłoszono kolejność miejsc w finale jak następuje:

Miejsce

Imię i nazwisko

Tytuł referatu

1

Mateusz Bała

„Posłańcy gwiazd” – moje obserwacje komet

2

Mirosław Kołodziej

Możliwości zrobotyzowanych teleskopów a oczekiwania szkolne – projekt Microobservatory

3 aex aequo

Arkadiusz Kotarba

Julian Maciaszek

Fotograficzne obserwacje meteorów

Analiza spektralna widma gwiezdnego

4

Mateusz Matrejek

Jak dalekie i mocne jest Słońce?

5

Anna Roman

Zaćmienie Księżyca

    Nagrody finalistom wręczały Panie Wizytatorki Kuratorium Oświaty. Zgodnie z zasadami konkursu, pierwsza dwójka finalistów wygłosi swoje referaty na  Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym, które odbędzie się jak zwykle w Grudziądzu, w tym roku w dniach od 26 do 28 marca. Następna dwójka finalistów pojedzie do Grudziądza w charakterze obserwatorów. Życzymy małopolskim uczniom jak najlepszych miejsc w rywalizacji ogólnopolskiej.
 

    Dokumenty dotyczące konkursu: regulamin konkursu, konkurs honorowym patronatem objął Małopolski Kurator  Oświaty, spis nadesłanych referatówkomunikat o obradach Jury, protokół z posiedzenia Juryprotokół z finału.



Uczestnicy Seminarium

Zagajenie dyrektora Palczewskiego

Dyrektor Jagła przedstawia gości

Prezes Brancewicz wyjaśnia zasady konkursu

Referat wygłasza Mateusz

Nagrody dla finalistów

Praca sekretariatu

Nagrodę odbiera Arek

Drugie miejsce zajął Mirek

Mateusz został zwycięzcą

Finaliści

Strona WWW: D. Pasternak
Tekst: G. Sęk
Foto: Ł. Maślaniec, G. Sęk



Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach