Kronika

Jak zainteresować młodzież, szczególnie dziewczęta naukami ścisłymi i technicznymi



   

      W piątek, 16 listopada 2007 r. delegacja z MOA w postaci trzech dziewczyn: Pauliny Sowickiej, Marty Kotarba i Justyny Put udały się bladym świtem do Warszawy. Uczestniczyłyśmy tam w konferencji pod tytułem  "Jak zainteresować młodzież, szczególnie dziewczęta naukami ścisłymi i technicznymi?"  Celem debaty, która odbyła się pod patronatem projektu GAPP (Gender Awareness Participation Process), Festiwalu Nauki  i Ośrodka Badań Młodzieży, było rozważanie  tego społecznego problemu.
    Po dotarciu do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zapoznaliśmy się z uczestnikami i formą debaty. Dyskusję prowadziliśmy w małych grupach i na różne tematy, co pozwoliło na głębsze i indywidualne zapoznanie się ze szczegółami problemu. Podobał nam się fakt, że każdy miał możliwość pełnego wypowiedzenia się na wybrany przez siebie temat. Rezultatem tego spotkania było zainicjowanie różnych przedsięwzięć dotyczących tematu, na przykład poruszenie sprawy na forum dyskusyjnym szkoły, zorganizowanie spotkań z naukowcami, konsultacje pracowników edukacyjnych w szkołach, czy propozycja oddzielenie lekcji fizyki i astronomii. Dobrym pomysłem było to, że każdy z uczestników otrzymał pełną dokumentacje z tej konferencji, co pozwoli na kontynuowanie tego otwartego tematu.
    Pomimo uciążliwej podróży jesteśmy zadowolone z minionego dnia. Zaskoczyło nas to, że edukacją młodych ludzi bardziej interesują się organizacje pozarządowe, a nie minister Edukacji Narodowej. Zwróciliśmy też naszą uwagę na przedstawiciela firmy "Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży", Pana Bartosza Sułka, który zajmuje się propagowaniem nauk ścisłych także w przedszkolach z wielkim zaangażowaniem. Przedstawiał problem złego trybu nauczania, stawiał on na naukę doświadczalną a nie teoretyczną. 
      Doszłyśmy  do wniosku, że kobiety również posiadają predyspozycje do wykonywania "męskich" zawodów ścisłych.

Strona WWW: D. Pasternak
Tekst: J. Put
Foto: uczestnicy



Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach