Kronika

Wycieczka na Suhorę



   Jak to obiecaliśmy 25 września 2004 r., wpisując się do kroniki Obserwatorium Astronomicznego Akademii Pedagogicznej na Suhorze, kolejny raz odwiedziliśmy Suhorę. Przebieg tych odwiedzin był następujący.

   Poranek 17 września przywitał nas mgłą i deszczem. Mimo złych prognoz, wsiedliśmy na dworcu PKS w Krakowie do autobusu odjeżdżającego do Koninek. Stamtąd mieliśmy dotrzeć na jeden ze szczytów Gorczańskiego Parku Narodowego – Suhory (1000 m n.p.m.). Wszystkie ciekawe chwile i piękne krajobrazy - mimo deszczu - uwieczniali na zdjęciach mgr Monika Chudy oraz Michał Potępa, student I roku astronomii na Uniwersytecie we Wrocławiu - "astronomiczny wychowanek" MOA. Z "wielkim trudem" udało nam się dostać na górę Tobołów (914 m n.p.m.) kolejką linową. (Dziękujemy niniejszym całej ekipie wyciągu kolejki za wywiezienie nas na górę.) Z Tobołowa na Suhorę mieliśmy jeszcze pół godziny marszu. Deszcz i mgła utrudniała dostrzeżenie Turbacza i Obidowca - w ogóle czegokolwiek. Bez ociągania skierowaliśmy się do celu wyprawy – obserwatorium na Suhorze. Wkrótce zza drzew wyłonił się zarys kopuły – nareszcie byliśmy na miejscu. SUHORO WITAJ!

   Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez obecnego na Suchorze mgr. Michała Siwaka. Kilka minut później naszym oczom ukazał się teleskop zwierciadłowy o średnicy zwierciadła głównego 60 cm. Pod kopułą wysłuchaliśmy informacji dotyczących obserwacji wykonywanych w gorczańskim obserwatorium oraz kilku ciekawych historii związanych z samą placówką. Wszystko to opowiedział nam Michał Siwak – doktorant UJ na kierunku astronomii, prowadzący obserwacje i badania naukowe w OA AP na Suhorze i OA UJ na Forcie Skała. Gospodarz cierpliwie odpowiedział też na mnóstwo pytań, które mieliśmy. Po obejrzeniu teleskopu zwiedziliśmy pomieszczenie, gdzie prowadzony jest nadzór techniczno–komputerowy obserwacji. Dowiedzieliśmy się też, jak redukuje się dane obserwacyjne.

   Ponownie wpisaliśmy się do kroniki, dziękując za umożliwienie zwiedzenia Obserwatorium pracownikom Katedry Astronomii AP w Krakowie, i znów obiecaliśmy, że jeszcze tam wrócimy.Po posileniu się kanapkami i gorącą herbatą, ze względu na złe warunki pogodowe, ze szczytu zeszliśmy prosto do autobusu.

   Grupa nasza nie była liczna, ale za to atmosfera panowała jak w rodzinie. W wycieczce wzięli udział: Katarzyna Świętek, Paulina Sowicka, Michał Potępa, Mateusz Bała, Dawid Knara i Bartosz Kuplera, oraz nauczyciel i kierownik wycieczki - mgr Monika Chudy.



Tobołów - w tle kolejka linowa


Brniemy do obserwatorium


Pod kopułą


Michał Siwak opowiada o teleskopie


Teleskop o średnicy lustra 60 cm


Michał Potępa ręcznie steruje teleskopem...


Oglądamy trójkanałowy fotometr


Uczestnicy wycieczki

Opracowanie tekstu: M. Chudy
Foto: uczestnicy wycieczki
Strona WWW: A. Krupiński



Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach