Kronika

Wycieczka
do Planetarium i Obserwatorium
Astronomicznego w Chorzowie, 16-03-2002




W dniu 16 marca 2002 roku (sobota) odbyła się wycieczka do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie. Udział wzięli uczestnicy kółek zainteresowań prowadzonych w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym, nauczyciele i dyrekcja MOA oraz pracownicy (w sumie 56 osób). Z powodu znacznej liczby chętnych oprócz autokaru wynajęto dodatkowo mikrobus. Wyjazd nastąpił z Niepołomic o godzinie 8.30. Na czas podróży organizatorzy przygotowali szereg zajęć, aby należycie spożytkować naturalną aktywność młodzieży. Na początek odbyła się krótka prelekcja na temat dziejów Śląska oraz omówiono historię powstania i działalność Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie. Następnie rozegrano konkurs "Poezja w astronomii, astronomia w poezji". Zaczął się on od odtworzenia z taśmy magnetofonowej nagrań siedmiu znanych utworów poetyckich w wykonaniu autorów. Utwory zostały tak dobrane, aby w ich treści występowały terminy kojarzące się z astronomią, takie jak "gwiazdy", "słońce", "księżyc" czy też "kosmos". Uczestnicy mieli za zadanie dopasowanie nazwisk autorów i tytułów wierszy do kolejnych prezentacji. Konkurs miał formę pisemną, uczestnicy otrzymali formularze, na których oprócz danych dotyczących prezentowanych utworów dodano jednego autora i jeden tytuł, aby nieco utrudnić zadanie. Po wypełnieniu formularzy i ich zebraniu ponownie odtworzono wszystkie utwory, tym razem z nazwiskami autorów i tytułami. Największą liczbę punktów - 13 na 14 możliwych - uzyskała Magdalena Lepiarz, ona też otrzymała nagrodę książkową w postaci "Słownika astronomicznego".

W trakcie jazdy rozgrywamy konkursy
W trakcie jazdy rozgrywamy konkursy

Z dala wyłania się budynek Planetarium
Z dala wyłania się budynek Planetarium

Z zaciekawieniem oglądamy plamy na Słońcu - uwaga - używamy specjalnego okularu tłumiącego milion razy oślepiający blask tarczy słonecznej
Z zaciekawieniem oglądamy plamy na Słońcu - uwaga
- używamy specjalnego okularu tłumiącego milion
razy oślepiający blask tarczy słonecznej

W kopule 30-cm refraktora słuchamy interesującej prelekcji dra Juszkiewicza
W kopule 30-cm refraktora słuchamy
interesującej prelekcji dra Juszkiewicza
 

Następny konkurs, o charakterze bardziej astronomicznym, nosił tytuł "Minęli się z wykształceniem, spotkali się z powołaniem". Przedmiotem konkursu było odgadnięcie nazwisk 12 wybitnych astronomów, na podstawie krótkich fragmentów ich biografii. Dobór postaci nie był przypadkowy - chodziło o tych uczonych i odkrywców, którzy nie mając formalnego wykształcenia lub też uprawiając inne zawody, znani są głównie ze swoich dokonań w dziedzinie astronomii. Uczestnicy konkursu w trakcie odczytywania fragmentów biografii wpisywali kolejność postaci na otrzymanych formularzach. Po sprawdzeniu wyników okazało się, iż trójka uczestników uzyskała jednakową liczbę punktów - po 9 na 12 możliwych. Przeprowadzono zatem dogrywkę, która jednak nie przyniosła rozstrzygnięcia, postanowiono zatem nagrodzić wszystkich trzech. Byli to - Mateusz Hankus, Michał Kozień i Piotr Trębacz. Wszyscy oni otrzymali "Kalendarz astronomiczny na rok 2002" autorstwa Tomasza Ściężora. Po rozstrzygnięciu odczytano prawidłowe odpowiedzi, aby nieco zwiększyć wśród młodzieży całkiem niedostateczną wiedzę na temat biografii wielkich astronomów.

Po przybyciu do Chorzowa okazało się, że pierwotnie umówiony termin seansu - godzina 11 - nie wchodzi w grę z powodu niewielkiego spóźnienia. Postanowiono zatem zmienić kolejność zwiedzania i grupa w całości udała się na zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego. Obejrzeliśmy zegar słoneczny na dziedzińcu a także oglądaliśmy plamy słoneczne przy pomocy ustawionego na tarasie 70-mm refraktora ze specjalnym okularem, osłabiającym siłę światła słonecznego ok. milion razy. Podjęto również próby sfotografowania obrazu tych plam przy pomocy aparatu cyfrowego. Następnie udaliśmy się do kopuły 30-cm refraktora z astrokamerą, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji na temat możliwości i osiągów tego instrumentu. Pozwolono również młodzieży na samodzielne manipulacje położeniem kopuły i teleskopu. Następnym punktem naszego zainteresowania była wystawa "A jednak się kręci". Ponieważ miała ona charakter interakcyjny, podzieliliśmy się na trzy grupy, które na zmianę zwiedzały wystawę. Wzbudziła ona wśród uczestników znaczne zainteresowanie, szczególnie oblężone było tellurium oraz waga pokazująca ciężar ciała na różnych obiektach układu słonecznego, a także rzutnia służąca do pomiarów przyspieszenia ziemskiego. Zaraz potem nadeszła pora seansu, który obył się w sali projekcyjnej. Nosił on tytuł "W magicznym kręgu planetarium" i był poświęcony historii oraz możliwościom aparatury wyświetlającej na sztucznym niebie obrazów obiektów niebieskich, a także obrazów których na niebie nie ma i nigdy nie było, takich jak zarysy gwiazdozbiorów, osie układów współrzędnych itp. Po seansie młodzież oglądała aparaturę i zadawała pytania pracownikom Planetarium.

Po seansie w sali projekcyjnej Planetarium mamy mnóstwo pytań
Po seansie w sali projekcyjnej
Planetarium mamy mnóstwo pytań

Zwyciężczyni konkursu poetyckiego, Magdalena Lepiarz otrzymuje nagrodę książkową
Zwyciężczyni konkursu poetyckiego,
Magdalena Lepiarz otrzymuje nagrodę książkową

Prawie wszyscy na jednym zdjęciu
Prawie wszyscy na jednym zdjęciu

Ponieważ po seansie została nam godzina do odjazdu, a pogoda sprzyjała, w luźnych grupach udaliśmy się na spacer po parku, a także wykonaliśmy szereg zdjęć zbiorowych oraz indywidualnych z budynkiem Planetarium w tle. W trakcie wycieczki trzy osoby z kółka multimedialnego wykonywały dokumentację fotograficzną przy pomocy aparatu cyfrowego oraz filmową przy pomocy kamery VHS.

W drodze powrotnej rozegrano ostatni konkurs, tym razem o lżejszym nieco charakterze. Jego tytuł "Symbole astronomiczne na flagach państwowych" mówi sam za siebie. Samodzielnym zwycięzcą został Mateusz Hankus, uzyskując 12 punktów. Zwycięzca jako jedyny prawidłowo rozpoznał gwiazdozbiór występujący na fladze australijskiej jako Krzyż Południa. W nagrodę otrzymał "Słownik astronomiczny".

Na zakończenie podróży Dyrektor MOA podsumował wycieczkę i podziękował uczestnikom oraz organizatorom. Do Niepołomic dotarliśmy około godziny 18.



Strona główna | O obserwatorium | Niebo - aktualności | Nasze obserwacje | Nasza galeria
Pokazy, odczyty | Plany | Kronika MOA | Konkursy | Pogoda | Linki | Nasze banery
Sekcje MOA: Astronomiczna | Multimedialna | Informatyczna | Internetowa | Fotograficzna | Szachowa | Sportowa | Motocyklowa
Kontakt: moa@home.pl | Jak dojechać | Warunki reklamy | Dla sponsorów | Nasi Sponsorzy

Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach